Przejdź do strony głównej JakiOlej.pl
 Szczegóły firmy

Statoil

producent olejów silnikowych Statoil

Norweski koncern Statoil, należący do światowej czołówki w dziedzinie technologii wydobywania ropy naftowej i gazu ziemnego spod dna morskiego, obecny jest w Polsce od 1991 roku. Statoil działa obecnie w 40 krajach na świecie prowadząc inwestycje związane z poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego. Koncern jest jednym z największych na świecie dostawców ropy naftowej i gazu ziemnego. Jest również światowym liderem w dziedzinie wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla. Koncern posiada sieć stacji paliw z logo Statoil w 8 krajach europejskich: Norwegia, Szwecja, Dania, Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Rosja. W Polsce działa ponad 290 stacji pod marką Statoil.

Ropa wydobywana z dna morskiego jest eksportowana na rynki światowe, częściowo zaś przerabiana na produkty naftowe i oleje w czterech rafineriach: Kalundborg (Dania), Mongstad (Norwegia), Melaka (Malezja), Pernis (Holandia). Dziennie koncern produkuje średnio 1.7 miliona baryłek ropy naftowej.

Zupełnie nowe podejście do kwestii eksploatacji podmorskich złóż surowców energetycznych legło u podstaw prac związanych z eksploatacją statków produkcyjnych "Norne" i "Asgard". Ta innowacyjna technologia, niestosowana nigdzie indziej na świecie, umożliwia zachowanie walorów krajobrazowych środowiska naturalnego po zakończeniu eksploatacji złoża. Odholowanie statków z miejsca eksploatacji rozwiązuje problem usuwania zbędnych instalacji wydobywczych z powierzchni morza.

W 1996 roku koncern Statoil rozpoczął eksploatację największej na świecie instalacji morskiej - platformy gazowej Troll, zakotwiczonej u wybrzeży Norwegii koło Bergen. Instalacja, wysoka na blisko pół kilometra licząc od dna morskiego (ponad dwukrotnie wyższa od Pałacu Kultury), służy do wydobywania ekologicznego paliwa, jakim jest gaz ziemny. Systemem podmorskich gazociągów gaz ten płynie do Europy Zachodniej.

Koncern Statoil zatrudnia na całym świecie około 29,500 pracowników. Firma notowana jest na giełdzie w Oslo (Oslo Stock Exchange, ticker: STL) i w Nowym Jorku (New York Stock Exchange, ticker: STO). Siedziba koncernu Statoil mieści się w Stavanger, w Norwegii.

 

Reklama na stronie JakiOlej.pl