Przejdź do strony głównej JakiOlej.pl
 Szczegóły firmy

Mobil

producent olejów silnikowych Mobil

 Właścicielem marki „MOBIL" jest  Exxon Corporation, największa na świecie pod względem produkcji, sprzedaży i inwestycji korporacja wydobywcza. Zajmuje się wydobyciem i przetwórstwem ropy naftowej, gazu ziemnego, węgla kamiennego, paliw nuklearnych, chemikaliów oraz ryd metali.
Siedziba zarządu Exxon Corporation mieści się w Irving, na przedmieściach Dallas (Teksas, USA). W 80 krajach świata znajduje się ok. 300 filii przedsiębiorstwa. Zalążkiem Exxon Corporation była rafineria, założona w 1863 przez  Rockefellera i M. Clarka, która przez liczne fuzje w 1882 weszła w skład Standard Oil Company of New Jersey. Już w końcu ubiegłego wieku stała się spółką ponadnarodową, powołując do życia Anglo-American Oil Co., aby wejść ze swymi produktami na rynek brytyjski oraz wykupić część lub całość udziałów w spółkach naftowych w Niemczech i Kanadzie.
W 2. i 3. dekadzie XX w. wchłonęła kilka kolejnych spółek naftowych, m.in. w Kolumbii, Wenezueli i na Bliskim Wschodzie. Od 1926 używała nazwy Esso, którą zakwestionowały inne przedsiębiorstwa Standard Oil Co., a sąd zakazał jej używania w wielu stanach. Od 1972 używana jest nazwa E.C., jedynie poza granicami USA - Esso. kolorowych. Posiada własną sieć transportu i dystrybucji podstawowych produktów (ropociągi, flota tankowców, sieć stacji paliw), a także udziały w ok. 70 rafineriach w Ameryce Północnej i Południowej, Europie, na Bliskim i Dalekim Wschodzie oraz w Afryce i na Oceanie Spokojnym.

 

Reklama na stronie JakiOlej.pl